+38 (050) 366-67-88 (секретарь)Продажа топлива (дизель, бензин, газ) на выходных условиях, по доступным ценам
Цены на топливо на заправках на 28.03.18
Тип Цена (грн/л)
А-92 26.31
А-95 27.26
А-95 Pulls 28.21
ДТ 24.88
ДТ Pulls 25.83
Газ 11.68
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Погода
Погода в Днепре

влажность:

давл.:

ветер:


Наши партнеры

ТОВ "Зерінко"

Kernel

Агропросперис

Наши друзья
Видео

Картки vs «кеш»: чому українці лише неохоче відмовляються від готівки

Українці поступово відмовляються від паперових грошей, віддаючи перевагу безготівковим розрахункам. Втім, до Швеції, де готівка, як говорять, вже раритет, Україні поки що далеко.

Готівка чи картки? Дедалі частіше українці обирають друге. За останні п’ять років, за даними Національного банку, частка безготівкових розрахунків картками в Україні зросла більше ніж утричі і склала майже 40 відсотків. Лише торік українці здійснили понад три мільярда таких операцій на суму понад два мільярда гривень.

Такий тренд експерти пояснюють кількома чинниками. «Безготівкові розрахунки зручні з точки зору швидкості та доступності тих чи інших товарів та послуг — тут Україна в тренді», — каже керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен. Серед інших причин — відновлення економіки та зменшення обсягу зарплат у готівці та конвертах.

Схожі пояснення і у керівника аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександра Паращія. На його думку, поступовій відмові від паперових грошей також сприяв розвиток платіжної інфраструктури, що дозволяє проводити більше операцій без готівки.

Любов до готівки та тіньова економіка

Однак попри збільшення популярності безготівкових платежів, паперові гроші в Україні досі лишаються поза конкуренцією. Розрахунки за покупки саме готівкою прості і зрозумілі для українців, адже звичка розплачуватися у такий спосіб укорінювалася роками, пояснюють експерти. Приміром, понад 60 відсотків операцій із платіжними картками в Україні, за словами Олександра Паращія, — це зняття готівки.

Крім того, споживачі в Україні бояться стати жертвами аферистів, які можуть викрасти їхні гроші, і тому не поспішають використовувати платіжні картки. І такі побоювання небезпідставні, адже, за даними кіберполіції, торік в Україні почастішали злочини, пов’язані з платіжними картками. Найчастіше українці страждають від телефонних та інтернет-шахраїв, які обманом дізнаються дані карток. Загалом, за оцінками ЕМА, торік злочинці викрали в клієнтів банків майже 670 мільйонів гривень.

Інша причина, яка стримує в Україні розвиток безготівкових розрахунків, — тіньова економіка. Дехто не хоче виводити свій бізнес з «тіні» й тому не поспішає встановлювати термінали для оплати банківськими картками. «Якщо порівнювати цифри в Україні з, приміром, Польщею або країнами Західної Європи, то за кількістю терміналів ми відстаємо у 3-5 разів», — каже директор української Міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов.

У європейських країнах «кеш» поступово витісняється

У любові до готівки українці не одинокі. Попри появу нових способів оплати, паперові гроші залишаються невід’ємною частиною повсякденного життя і для багатьох європейців. Усе ще більше половини розрахунків здійснюється готівкою, наприклад, в Австрії та південноєвропейських країнах. Але, як зауважують експерти, й у цих країнах готівка поступово витіснятиметься електронними грошима.

Доволі високим цей показник залишається й у Німеччині, хоча в німецьких крамницях використання банківських карток уже перевалило за 50 відсотків. За останнім дослідженням німецького центробанку, зазвичай, готівці в Німеччині віддають перевагу пенсіонери, особливо жінки старші 65 років, чий місячний дохід не перевищує 1500 євро.

А от у Швеції паперові гроші стали вже фактично раритетом. Картками там оплачуються близько 80 відсотків покупок. Касири в деяких супермаркетах можуть навіть не прийняти готівку. Карткою шведи платять навіть за такі дрібнички, як поштова марка або чашка кави.

«Безготівкова» Україна

До ідеї, що те саме найближчим часом приживеться й в Україні, опитані DW експерти ставляться досить скептично. «Розвитку безготівкових платежів у нас заважає велика частка тіньової економіки і тіньових доходів у конвертах, — каже Олександр Паращій. — Саме з цієї причини повний перехід на безготівкові платежі є дуже віддаленою перспективою для України».

З ним погоджується й директор української Міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА. На думку Олександра Карпова, хоча вже зараз у великих українських містах чимало супермаркетів та гіпермаркетів з міркувань економії грошей та ресурсів тяжіють саме до такого способу прийому платежів, у найближчому майбутньому навряд чи частка безготівкових розрахунків в Україні наблизиться до рівня Швеції. «Для цього Україну слід заселити шведами. Адже доки ми вміємо уникати сплати податків, жодні аргументи та заходи уряду не зможуть змінити цю ситуацію», — вважає експерт.


Категория: Финансы
, , , ,
Просмотров: 187

Поделитесь новостью:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Закупаем зерновые и масличные по всей Украине на постоянной основе

Разработка, создание и сопровождение сайтов, установка, настройка и обслуживание серверов, сопровождение 1С

AgroExpo2018

ИнтерАГРО

International Field Days Ukraine